Zniesienie współwłasności nieruchomości a podatek

hand-982064_960_720

Zniesienie współwłasności często wiąże się z koniecznością uiszczenia odpowiedniego podatku. Wysokość tego podatku zależna jest często od formy samej transakcji. Należy zatem bardzo dobrze przemyśleć ten krok i wybrać opcję, która jak najmniej obciąży nas finansowo.

Kodeks cywilny, a dokładnie jego dwa art. 211 oraz 212, jasno mówią nam, że zniesienie współwłasności może mieć kilka form. Jedna z nich jest zniesienie współwłasności fizycznego podziału nieruchomości, druga to zbycie nieruchomości, natomiast trzecia forma to przyznanie nieruchomości jednemu z dotychczasowych właścicieli. I właśnie ta trzecia forma jest najczęściej spotykaną. Jednak, należy pamiętać, że wybierając właśnie tę formę zniesienia współwłasności  tworzy się konieczność podatkowa.

Podatek od czynności cywilnoprawnych – Podatek ten ciąży na tym współwłaścicielu nieruchomości, który nabywa udział w nieruchomości. Obowiązująca stawka wynosi 2% od wartości rynkowej udziału nabytego w nieruchomości.

Podatek od spadków i darowizn – dotyczy on przede wszystkim tych sytuacji, w których zniesienie współwłasności odbywa się jako przekazanie jednemu ze współwłaścicieli współwłasności bez konieczności spłacania  pozostałych. Unikamy wtedy podatku od czynności cywilnoprawnych, jednak może być na nas nałożony podatek od spadków i darowizn, którego wysokość zależy od kilku czynników. Jeżeli współwłaściciele są blisko spokrewnieni, podatku można nawet uniknąć.

Podatek dochodowy od osób fizycznych – w sytuacji, kiedy  nieruchomość zostaje przyznana jednemu ze współwłaścicieli, a on decyduje się na spłacenie pozostałych, po ich stronie tworzy się konieczność zapłaty podatku dochodowego od osób fizycznych i darowizn, w wysokości 19%.

Piotr Figiel Rzeczoznawca majątkowy
31-234 Kraków
ul. Górnickiego 63
woj. małopolskie
tel. 691 503 203
tel./fax. (12) 415 87 30
email biuro@figielrzeczoznawca.pl