Zakup działki? Nie kupuj w ciemno!
Zakup działki to poważna inwestycja. Nawet, jeśli posiadasz wolne środki, a działka nie wydaje Ci się zbyt droga, warto poświęcić czas na jej dokładne poznanie. Poniżej podpowiemy Ci co koniecznie sprawdzić, aby być pewnym, że inwestujemy, a nie wyrzucamy pieniądze w błoto…
Wielkość i kształt działki
Jest to bardzo ważne zwłaszcza wtedy, gdy na działce chcesz wybudować nieruchomość. Aby działka była w pełni funkcjonalna, najlepiej, aby miała min. 7 arów oraz odpowiednie kształt: prostokąta lub kwadratu. Jeżeli jest mniejsza lub ma kształt trójkąta, wybudowanie nieruchomości, która będzie zgodna ze wszystkimi wymaganiami technicznymi, może okazać się naprawdę sporym wyzwaniem i dużym kłopotem.
Działka a droga
Niestety niektórzy w ogóle nie zwracają na to uwagi, a szkoda. Usytuowanie drogi względem działki jest bowiem bardzo ważne – najlepiej, aby droga znajdowała się od strony północnej, ewentualnie od strony wschodniej. Pozwoli to na optymalne usytuowanie budynku, w taki sposób, aby ogród mógł być od strony południowej, a sypialnia od strony wschodniej.
Księgi wieczyste i stan prawny nieruchomości
Księgi wieczyste są w pełni jawne. Każdy, bez podawania przyczyny oraz uzasadnienia, może się z nimi zapoznać. Na co zwracać uwagę? Przede wszystkim na oznaczenie właściciela – nigdy nie warto kupować działki od kogoś, kto w księgach wieczystych nie jest wpisany jako właściciel. Kupujący traci wtedy tzw. ochronę rękojmi wiary publicznej Książ wieczystych. Koniecznie należy zwrócić również uwagę na ograniczenia w rozporządzaniu nieruchomością oraz na dział hipoteki – obciążenia, roszczenia, wysokość odsetek itp. Oczywiście lepiej nie nabywać nieruchomości z obciążoną hipoteką. Jeżeli jednak się na to decydujemy, musimy liczyć się z sytuacją, w której wierzyciel będzie domagał się od nas zaspokojenia wierzytelności.
Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego
Plan zagospodarowania przestrzennego jest bardzo ważny – określa on przeznaczenie nieruchomości, linii zabudowy oraz granice danego przeznaczenia terenu. Przeznaczenie terenu określa co można na niej zbudować; na jednych działkach może to być budownictwo jednorodzinne, na innych zabudowa usługowa, rolnicza czy wielorodzinna. Dobrze jest sprawdzić również przeznaczenie działek naszych sąsiadów – nikt z nas nie chciałby przecież, aby w pobliżu powstał duży zakład produkcyjny czy składowisko odpadów.
Starostwo powiatowe
Kupując działkę, to niemal pewne, że Starostwo powiatowe będzie miejsce, które będziemy musieli odwiedzić. Będzie to konieczne jeśli będziemy chcieli:
– odłączyć działkę z użytkowania rolniczego;
– uzyskać informacje na temat możliwości przyłączenia mediów (elektryki, gazu ziemnego, wody czy kanalizacji);
– sprawdzić przebieg istniejących instalacji.
Wizja lokalna
Jeżeli nie chcemy żałować naszej inwestycji, koniecznie sprawdźmy warunki gruntowe na działce, zwłaszcza rodzaj gleb i poziom wód gruntowych. Precyzyjne informacje na ten temat zasięgniemy w gminie lub urzędzie miasta. Oczywiście, doskonale zorientowani będą sąsiedzi. Oględziny nieruchomości warto wykonać zarówno w dzień, przy jak największym natężeniu hałasu, jak i w nocy. Zwracajmy uwagę nie tylko na hałas, ale również na zapachy. Warto zwrócić uwagę na odległości: do przystanka komunikacji publicznej, szkół, przedszkoli, sklepowa czy ośrodka zdrowia.
Jak widać, zakup działki to poważny krok. Warto dołożyć wszelkich starań, aby nie nabyć kota w worku. Dokładne sprawdzenie nieruchomości pozwoli zaoszczędzić wielu kłopotów oraz pieniędzy! Jeżeli masz wątpliwości, skorzystaj z pomocy fachowca – np. rzeczoznawcy majątkowego.