Wywłaszczenie – odszkodowanie tylko za grunt

money-1017463__340

Poszerzanie drogi, budowa szkoły czy przedszkola, budowanie innej, ważnej dla regionu inwestycji – powodów wywłaszczenia może być wiele. Osoby, które zostają wywłaszczone mają niemały problem. Polskie przepisy  jasno mówią o tym, że odszkodowanie należy się wyłącznie za utratę gruntu a nie za skutki wywłaszczenia.

No właśnie… a często to skutki wywłaszczenia są najbardziej bolesne dla ich właścicieli. Często zdarza się bowiem, że właśnie na tym gruncie prowadzona jest działalność czy też produkcja. Każda, najdrobniejsza nawet zmiana w biznesie, może odbić się na nim bardzo negatywnie, duża zmiana może prowadzić do bankructwa, albo do  utraty klientów. Niestety, polskie prawo nie przewiduje odszkodowań za straty wywołane wywłaszczeniem.

W roku 2009 posłowie rządu  przygotowali projekt, który po wejściu w życie miał zagwarantować poszkodowanym również odszkodowanie za poniesione straty – odszkodowanie to nie mogło przekraczać 10 procent wartości nieruchomości. Niestety, projekt ten nie został przegłosowany.

Najczęstszą przyczyną wywłaszczenia jest modernizacja dróg. Poszerzanie ulic powoduje, że wywłaszczonych zostaje wiele działek. W bliskiej odległości od dróg znajdują się zazwyczaj działki z nieruchomościami biznesowymi – często są to hotele, restauracje oraz bary. Z powodu wywłaszczeń oraz niskich odszkodowań pokrywających jedynie części wartości  nieruchomości, niestety wiele takich firm bankrutuje.

Obecnie w Polsce wielu przedsiębiorców dochodzi swoich praw na drodze sądowej, jednak ze znikomym skutkiem. Sądy najczęściej oddalają składane przez poszkodowanych przedsiębiorców pozwy.

A jak to jest w innych krajach? Najczęściej spotykana sytuacja to taka, w której poszkodowany otrzymuje 10%  od wypłaconego już odszkodowania. Z sytuacją tego typu spotykamy się m.in. w Wielkiej  Brytanii, ale nie tylko.

W Polsce  brak odszkodowania za tego typu straty, tłumaczony jest  troską o budżet państwa. Można mieć tylko nadzieję, że sytuacja ta ulegnie zmianie.

Piotr Figiel Rzeczoznawca majątkowy
31-234 Kraków
ul. Górnickiego 63
woj. małopolskie
tel. 691 503 203
tel./fax. (12) 415 87 30
email biuro@figielrzeczoznawca.pl