Wynajem nieruchomości – rób to z głową!

to

W poprzednim artykule poruszyliśmy kwestie nieuczciwych wynajmujących oraz problemów ze ściągalnością należności za wynajem. Dziś zastanowimy się, jak uniknąć takich problemów i o co zapytać potencjalnych chętnych na wynajem naszego mieszkania.

Określ, kogo szukasz

Jeszcze zanim dodasz ogłoszenie o chęci wynajmu swojej nieruchomości, musisz dokładnie zastanowić się, komu chcesz ją wynająć? Czy ma to być student, czy może osoba samotna, albo rodzina. Jeśli tak, to czy ma to być rodzina z dziećmi, czy tolerujesz obecność zwierząt domowych. Te wszystkie kwestie są niezwykle istotne.

Określ jasne zasady najmu

Wynajmujący musi wiedzieć, czego oczekujesz, jakie  ma prawa i obowiązki. Jeżeli nie chcesz mieć problemów z wynajmującym twoje mieszkanie w przyszłości, jasne określenie zasad jest konieczne.  Wszystkie zasady powinny być wpisane do umowy najmu, która chroni nas przed ewentualnymi problemami z lokatorem.

Ubezpiecz się

Coraz popularniejsze są ubezpieczenia, które chronią przed konsekwencjami wynikającymi z nieszczęśliwych zdarzeń. Jeżeli uważasz, że twoje mieszkanie jest naprawdę ładne, zadbane, jeśli wydałeś fortunę, aby je odnowić i wyremontować, ubezpieczenie go będzie naprawdę odpowiednim krokiem.  Polisa zabezpiecza nas głównie przed pożarami oraz przed zdarzeniami losowymi. Warto zastanowić się również nad dodatkowym OC, które potrzebne będzie w sytuacji, w której pojawiają się roszczenia sąsiada, np. podczas zalania mieszkania.

Piotr Figiel Rzeczoznawca majątkowy
31-234 Kraków
ul. Górnickiego 63
woj. małopolskie
tel. 691 503 203
tel./fax. (12) 415 87 30
email biuro@figielrzeczoznawca.pl