Wymiana pieca węglowego – czy możemy liczyć na pomoc od miasta?

industry-1149888_960_720

Kraków należy do grupy miast, w której zanieczyszczenie powietrza jest największe. Przyczyn zanieczyszczenia powietrza jest wiele, jednak do głównych powodów zalicza się  spalanie złej jakości paliw w piecach starej generacji. Dlatego właśnie zarówno mieszkańcy Krakowa, jak i wielu innych polskich miast mogą liczyć na pomoc w zakupie nowych pieców.

Od kilku już lat, gdy zbliża się zima, Krakowianie mówią o smogu, który bardzo utrudnia im życie. Rządowym pomysłem na poprawę powietrza w Krakowie oraz wielu innych miastach jest dofinansowanie wymiany pieców węglowych, na nowsze piece, które nie będą emitowały aż tyle zanieczyszczeń.

Co już zostało wykonane?

  1. Wprowadzenie w życie Rozporządzenia Ministra Rozwoju i Finansów z dnia 1 sierpnia 2017 roku, które  jasno przedstawia wymagania dla kotłów na paliwa stałe.
  2. Wprowadzenie okresu przejściowego – piece, które zostały wyprodukowane przed 1 października, będą mogły zostać sprzedane do połowy kolejnego roku (2018).
  3. Dofinansowanie na piece.

Jak można dowiedzieć się z portalu Bankier.pl, w Krakowie można liczyć na dwa Programy i obydwa mają charakter ciągły. Jeden z nich to program Ograniczenia niskiej emisji dla miasta Krakowa, w którym wysokość dotacji ma wynosić 80% kosztów kwalifikowanych w roku 2017 oraz 60%  w roku 2018. Drugi program to Lokalny Program Osłonowy, w którym można liczyć na dofinansowanie do rachunków za ogrzewanie (dane pozyskane od gmin przez portal Bankier.pl https://www.bankier.pl/wiadomosc/Dofinansowanie-wymiany-pieca-weglowego-co-oferuja-miasta-7557731.html)

Kto może skorzystać z dofinansowań?

O dotacje mogą starać się zarówno najemcy lokali komunalnych, jak i wspólnoty mieszkaniowe. Ponadto, mogą korzystać z nich właściciele nieruchomości mieszkalnych – również osoby prowadzące działalność gospodarczą w lokalu, w którym mieszkają.

Piotr Figiel Rzeczoznawca majątkowy
31-234 Kraków
ul. Górnickiego 63
woj. małopolskie
tel. 691 503 203
tel./fax. (12) 415 87 30
email biuro@figielrzeczoznawca.pl