Wymiana pieca węglowego – czy możemy liczyć na pomoc od miasta?
Kraków należy do grupy miast, w której zanieczyszczenie powietrza jest największe. Przyczyn zanieczyszczenia powietrza jest wiele, jednak do głównych powodów zalicza się spalanie złej jakości paliw w piecach starej generacji. Dlatego właśnie zarówno mieszkańcy Krakowa, jak i wielu innych polskich miast mogą liczyć na pomoc w zakupie nowych pieców.
Od kilku już lat, gdy zbliża się zima, Krakowianie mówią o smogu, który bardzo utrudnia im życie. Rządowym pomysłem na poprawę powietrza w Krakowie oraz wielu innych miastach jest dofinansowanie wymiany pieców węglowych, na nowsze piece, które nie będą emitowały aż tyle zanieczyszczeń.
Co już zostało wykonane?
- Wprowadzenie w życie Rozporządzenia Ministra Rozwoju i Finansów z dnia 1 sierpnia 2017 roku, które jasno przedstawia wymagania dla kotłów na paliwa stałe.
- Wprowadzenie okresu przejściowego – piece, które zostały wyprodukowane przed 1 października, będą mogły zostać sprzedane do połowy kolejnego roku (2018).
- Dofinansowanie na piece.
Jak można dowiedzieć się z portalu Bankier.pl, w Krakowie można liczyć na dwa Programy i obydwa mają charakter ciągły. Jeden z nich to program Ograniczenia niskiej emisji dla miasta Krakowa, w którym wysokość dotacji ma wynosić 80% kosztów kwalifikowanych w roku 2017 oraz 60% w roku 2018. Drugi program to Lokalny Program Osłonowy, w którym można liczyć na dofinansowanie do rachunków za ogrzewanie (dane pozyskane od gmin przez portal Bankier.pl https://www.bankier.pl/wiadomosc/Dofinansowanie-wymiany-pieca-weglowego-co-oferuja-miasta-7557731.html)
Kto może skorzystać z dofinansowań?
O dotacje mogą starać się zarówno najemcy lokali komunalnych, jak i wspólnoty mieszkaniowe. Ponadto, mogą korzystać z nich właściciele nieruchomości mieszkalnych – również osoby prowadzące działalność gospodarczą w lokalu, w którym mieszkają.