Sprzedaż nieruchomości należącej do dziecka

clause-1462969__180

Często zdarzają się sytuacje, w których to dziecko zostaje obdarowane nieruchomością. Niestety, spadki nie zawsze wygodne są dla rodziców – trzeba się nimi opiekować, doglądać, inwestować w nie czy remontować – nie każdy ma na to czas oraz fundusze. Co zatem można zrobić? Czy sprzedaż nieruchomości należącej do dziecka jest możliwa?

Swobodne dysponowanie nieruchomością należącą do dziecka jest możliwe tylko po decyzji sądu. Wcześniej rodzice czy opiekunowie mogą sprawować wyłącznie zarząd nad majątkiem. Oznacza to,  że nie mogą nic więcej jak wykonywać remonty, chronić nieruchomość przed zniszczeniem itp.

Wniosek do sądu o zezwolenie na dokonywanie w imieniu dziecka czynności przekraczających zwykły zarząd majątkiem – takie pismo należy przedłożyć, jeżeli naszym zamiarem jest sprzedaż nieruchomości. Wniosek mogą złożyć zarówno obydwoje z opiekunów, jak i jeden z nich.

Składając wniosek, musimy bardzo dokładnie określić w nim, jakich bądź jakiej czynności ma dotyczyć wniosek, w jakim celu go składamy oraz czy zamierzona czynność jest wykonywana na pewno w interesie dziecka.

Kiedy można sprzedać nieruchomość? Dopiero po uprawomocnieniu wyroku. Każda transakcja zawarta wcześniej będzie nieważna!

Piotr Figiel Rzeczoznawca majątkowy
31-234 Kraków
ul. Górnickiego 63
woj. małopolskie
tel. 691 503 203
tel./fax. (12) 415 87 30
email biuro@figielrzeczoznawca.pl