Sprzedaż firmowych długów – o czym należy pamiętać? Cz. 1 Pierwsze kroki.

contract-1229857_960_720

Niewypłacalność jest zmorą wielu właścicieli firm i przedsiębiorców. Często prowadzi ona do wielu tragedii, w tym do braku płynności finansowej, a nawet do zamknięcia dobrze prosperujących biznesów. Nawet wtedy, jeżeli uda się uzyskać  tytuł wykonawczy i egzekucję komornicza, może okazać się, że wierzytelności i tak nie zostaną zaspokojone. Co wtedy zrobić?

Jedną z możliwości jest sprzedaż długów

Jedną z możliwości, które możemy wykorzystać w sytuacji, kiedy nasz kontrahent okazał się niewypłacalny, jest sprzedaż wierzytelności lub grupy wierzytelności. Takie rozwiązanie często jest ostatnią deską ratunku, trzeba jednak pamiętać, że nie zawsze jest to rozwiązanie opłacalne i tym zagadnieniem się dziś zajmiemy.

Dlaczego dochodzi do utraty płynności finansowej w wielu firmach? Cóż, często stosowane sa bardzo niebezpieczne praktyki, bez których jednak nie da się prowadzić biznesu. do jednej z nich należy  kredyt kupiecki. Zezwalając na niego, z jednej strony dajemy dowód na zaufanie naszym kontrahentom, dzięki czemu współpraca może przebiegać bardzo pomyślnie przez wiele lat, ale równocześnie narażamy się na ewentualne trudności z dotrzymywaniem terminów zapłat lub z ich brakiem. Jeżeli sytuacje takie się powtarzają, właściciel firmy może popaść  poważne problemy, z których może  pomóc mu jedynie  zbycie wierzytelności firmowych.

Przede wszystkim należy pamiętać o tym, że nią należy zwlekać z opóźnionymi opłatami. Jeżeli zdarzy się sytuacja, w której kontrahent nie płaci, konieczna jest natychmiastowa rekcja. Im dłużej będziemy zwlekać, tym mniejsze szanse na otrzymanie należności. Dlatego, powinniśmy jak najszybciej skontaktować się z osobą, która jest nam dłużna pieniądze. Jeżeli rozmowy nie pomogła, wysyła się wezwanie do zapłaty. Wezwanie takie po pierwsze ma na celu przypomnienie dłużnikowi o upływie terminu zapłaty, ale tez  mobilizuje  go do uiszczenia  należnej kwoty. Jeżeli należność ta Ne zostanie uregulowana, sprawę można skierować do sądu.

Należy pamiętać o tym, że jeżeli transakcja zachodziła pomiędzy dwoma przedsiębiorcami, możliwe jest również naliczenie płaty za koszty dochodzenia należności. O tym jednak należy poinformować dłużnika w wysyłanych wezwaniach do zapłaty.

Piotr Figiel Rzeczoznawca majątkowy
31-234 Kraków
ul. Górnickiego 63
woj. małopolskie
tel. 691 503 203
tel./fax. (12) 415 87 30
email biuro@figielrzeczoznawca.pl