Słup energetyczny na działce – jak sprawdzić, czy stoi legalnie?

logo-1356084_960_720

Na wielu działkach i posesjach stoją słupy energetyczne. Niektóre z nich szpecą działkę, przeszkadzają w pracach polowych, takich jak np. koszenie trawy. Bardzo często sami właściciele w ogóle nie wiedzą, czy słup, który stoi na ich działce został postawiony zgodnie z prawem i kto o tym zdecydował.

Kwestia legalności

Kwestia legalności słupów energetycznych znajdujących się na prywatnych działkach, wcale nie jest tak oczywista jak wielu z nas się wydaje. Jeżeli nic nie wiesz na ich temat, nie wiesz, kto zdecydował o tym, aby stanęły właśnie na Twojej posesji, koniecznie to sprawdź! PRL oraz lata 90-te charakteryzowały się tym, że pomimo przepisów, które regulowały elektryzację kraju, mało kto się nimi przejmował – formalności nie były dopilnowywane, a przez to – prawa własności gwałcone.

Możliwe odszkodowanie

Właściciel nieruchomości, na której stoi słup energetyczny może wysuwać żądania prawne oraz finansowe – działka ta ma bowiem obniżoną wartość. Odszkodowania wypłacane są przez firmy energetyczne, które zarabiają na dystrybucji energii i jest ono możliwe do uzyskania dzięki tzw. służebności przesyłu oraz bezumownego korzystania z gruntu. Służebność przesyłu reguluje postanowienie art. 2051 Kodeksu cywilnego.

Co jest ważne?

Aby właściciel gruntu mógł ubiegać się o odszkodowanie, należy udowodnić,  że operator korzysta z naszego gruntu bezumownie – jeżeli przedsiębiorca energetyczny dysponuje decyzją wywłaszczeniową lub umową zawartą z właścicielem,  na odszkodowanie nie ma oczywiście szans.  Na wypłatę odszkodowania nie można liczyć również wtedy, gdy stwierdzone zostanie zasiedzenie służebności gruntowej (okres 30 lat).

Skąd czerpać informacje?

Każdy właściciel działki, który chce dowiedzieć się czegoś o słupach stojących na jego posesji, może skorzystać z kilku opcji. Po pierwsze, z pomocą przychodzi ustawa o dostępie do informacji publicznej z dnia 6 września 2001 roku.  Ustawa ta umożliwia dostęp do  wszelkich danych publicznych oraz dokumentów urzędowych. Co musimy zrobić? Wystarczy  jedynie złożyć wniosek w odpowiednim urzędzie o bezpłatne przekazanie np. kserokopii dokumentów. Uzasadnienia nie są potrzebne.

Warto pamiętać, że do udzielenia informacji zobowiązane są władze publiczne, podmioty reprezentujące Skarb Państwa, organy samorządów, ale także, jak czytamy w ustawie, wszystkie podmioty wykonujące zadania publiczne:

Obowiązane do udostępniania informacji publicznej są władze publiczne oraz inne podmioty wykonujące zadania publiczne, w szczególności podmioty reprezentujące inne osoby lub jednostki organizacyjne, które wykonują zadania publiczne lub dysponują majątkiem publicznym, oraz osoby prawne, w których Skarb Państwa, jednostki samorządu terytorialnego lub samorządu gospodarczego albo zawodowego mają pozycję dominującą w rozumieniu przepisów o ochronie konkurencji i konsumentów”.

Wiele firm i przedsiębiorstw energetycznych lekceważy wpływające wnioski o przedstawienie dokumentacji. Jednak, z licznych orzeczeń sądu, jak i z ww. ustawy wynika, że ma taki obowiązek. Każdy właściciel nieruchomości powinien zażądać wydania właściwych dokumentów, aby na tej podstawie mógł, posiadając całkowitą pewność, dochodzić swoich praw oraz odpowiedniego odszkodowania.

 

Piotr Figiel Rzeczoznawca majątkowy
31-234 Kraków
ul. Górnickiego 63
woj. małopolskie
tel. 691 503 203
tel./fax. (12) 415 87 30
email biuro@figielrzeczoznawca.pl