Sąsiednia inwestycja budzi Twoje wątpliwości? Odwołaj się!

icon-1243674__180

Zdarzają się sytuacje, w których inwestycja w sąsiednim budynku staje się dla nas dużym problemem. Wiele osób myśli, że jedynym rozwiązaniem problemu jest czekanie na reakcje i wsparcie wspólnoty mieszkaniowej. Nic bardziej błędnego! Właściciele mają prawo samodzielnie odwoływać się, jeżeli sąsiednia inwestycja budzi ich wątpliwości!

Kiedy możemy się odwoływać?

Odwołania dotyczące sąsiedniej inwestycji mogą być podparte różnymi argumentami. Niektóre, mogą dotyczyć obniżenia wartości nieruchomości. Dzieje się tak, kiedy w wysokiej klasy apartamentowcu, ma powstać inwestycja niezgodna z charakterem miejsca. W odwołaniach bardzo często można się spotkać z argumentacją dotyczącą naruszenia nie tylko elementów wspólnych takich jak elewacja budynku czy układ kanalizacyjny, ale także elementów indywidualnych, a zatem np. przewodów wentylacyjnych – niektóre z instalacji nie są bowiem własnością wspólnoty, ale poszczególnych właścicieli lokali.

W większości przypadków wnioski i odwołania może sporządzać jedynie wspólnota mieszkaniowa. Są jednak przypadki, w których, nawet pojedyncze osoby mogą je zgłaszać. Muszą oni jednak wykazać swój zindywidualizowany interes. Okazuje się bowiem, że powołana wspólnota nie może odbierać prawa do ochrony indywidualnego mieszkańca, zarówno administracyjnego jak i prawnego.

Piotr Figiel Rzeczoznawca majątkowy
31-234 Kraków
ul. Górnickiego 63
woj. małopolskie
tel. 691 503 203
tel./fax. (12) 415 87 30
email biuro@figielrzeczoznawca.pl