Opłaty sądowe – nowe zasady 2017
Składanie wielu pism procesowych wymaga uiszczenia odpowiedniej opłaty sądowej. Jest to kwestia bardzo ważna – bez dokonania takiej opłaty, nie można chociażby wnieść pozwu. Czy wiesz, jak wnosić opłaty? Możliwości jest kilka, trzeba jednak pamiętać o tym, że przepisy się zmieniają…
Do tej pory, a więc do końca roku 2016, opłaty sądowe można było wykonywać na trzy sposoby. Po pierwsze, można było wykonać je bezgotówkowo, a zatem za pośrednictwem przelewu internetowego. Drugi sposób – gotówkowy – w kasie sądu. Trzecia możliwość to znaki opłaty sądowej. Rok 2017 przyniósł jednak pewne zmiany dotyczące opłat – weszły w życie nowe rozporządzenia Ministra sprawiedliwości.
Rozporządzenie to zostało przygotowane już dawno, bo w marcu 2016 roku. Ma ono na celu, przede wszystkim, zelektronizować postępowania sądowe. Największe zmiany dotyczące opłat odnoszą się do znaków opłaty sądowej.
Co się zmieni?
Podobnie jak wcześniej, będziemy mogli dokonywać opłat gotówkowo i bezgotówkowo. Dodatkowo, zgodnie z rozporządzeniem ministra wprowadzono elektroniczny system płatności. Rozwiązanie to jest niezwykle wygodne – robimy przelew lub płacimy kartą, a system natychmiast generuje nam odpowiednie potwierdzenie wykonania wpłaty. Dzięki takiemu rozwiązaniu transakcje będą wykonywane szybciej – nie będziemy musieli czekać ba sesje pomiędzy bankami, a pozew będziemy mogli złożyć natychmiast. Minusem są jedynie prowizje.
A co jeśli chodzi o znaki sądowe? Do tej pory opłata uiszczana w znakach nie mogła przekraczać sumy 1,5 tyś PLN. Z kolei, w nowym rozporządzeniu nie ma mowy o żadnych limitach o kwotach, są jednak limity ilościowe – 10 znaków jednorazowo. Gdzie można zakupić znaki? W kasie sądu, a także poprzez stronę internetową. Jeżeli posiadamy jeszcze znaczki papierowe oczywiście będziemy mogli używać ich jeszcze przez półtorej roku – do 30 czerwca 2018 roku.