Ogródek działkowy a prawo do działki cz. 3

clause

To już kolejny artykuł dotyczący ogródków działkowych i sposobów ich dzierżawienia. Dziś zajmiemy się już ostatnim przypadkiem, który daje nam prawo do dysponowania działką na terenie ogródków działkowych – prawo do działki po zmarłym współmałżonku.

Przypomnijmy sposoby na dzierżawę działki:

1.Przeniesiennie prawa przez działkowca na inną osobę sporządzając odpowiednią umowę.

2. Dzierżawa działki od stowarzyszenia działkowiczów (ogrodowego), o ile stowarzyszenia wolną działkę posiada.

3. Dzierżawa działki na drodze umowy sporządzonej z zarządem działki (jeśli powstaje nowy ogród działkowy).

4. Oświadczenie  o prawie do działki po zmarłym współmałżonku.

Prawo do działki po zmarłym współmałżonku

W sytuacji, kiedy umiera jeden ze współmałżonków, działka przypadka drugiemu. Przy czym należy podkreślić, ze dzieje się tak w sytuacji, kiedy działka przed śmiercią jednego ze współmałżonków przysługiwała im obojgu. Jeśli było inaczej, tzn. żyjący współmałżonek nie miał do niej prawa, może się o nią starać w terminie do 6 miesięcy po śmierci męża lub żony. W tym celu powinien złożyć odpowiedni wniosek do stowarzyszenia. Jeżeli małżonek z jakichkolwiek przyczyn wniosku nie złoży, wtedy  prawo do działki uzyskują inne, najbliższe zmarłemu osoby. Jeżeli zgłasza się większa ilość osób, chcąca mieć prawa do działki po zmarłym członku rodziny, sprawa kierowana jest do sądu. Co sąd bierze pod uwagę? Często sąd zruca uwagę na stosunki łączące osobę starającą się ze zmarłym, wspólną pomoc przy zagospodarowaniu ogródka itp. Trzeba jednak pamiętać o tym, że wszelkie roszczenia przestają być zasadne po upłynięciu 6 miesięcy od śmierci działkowicza.

Jeżeli interesuje Państwa ten temat, zachęcamy do zgłębienia ustawy: Ustawa z dnia 13 grudnia 2013 r. o rodzinnych ogrodach działkowych

Piotr Figiel Rzeczoznawca majątkowy
31-234 Kraków
ul. Górnickiego 63
woj. małopolskie
tel. 691 503 203
tel./fax. (12) 415 87 30
email biuro@figielrzeczoznawca.pl