Nowy projekt dotyczący komorników

protect-665089_960_720

Sejmowa komisja sprawiedliwości i praw człowieka przyjmie projekt nowej ustawy dotyczącej komorników oraz kosztów komorniczych. Czego mają dotyczyć nowe przepisy?

Jak twierdzi wiceminister sprawiedliwości Marcin Warchoł, celem ustawy o komornikach jest „przywrócenie zaufania” do tej instytucji, ale oczywiście nie tylko. Okazuje się bowiem, że liczba skarg związanych z kosztami oraz opłatami jest tak duża, iż nadszedł czas aby w końcu coś z tym zrobić. Projekty ustawy mają wyznaczyć transparentne zasady nadzoru nad komornikami, a także jasne systemy opłat.

Co się zmieni?

Przede wszystkim wszystkie czynności egzekucyjne będą musiały być nagrywane. Dłużnik, będzie miał prawo wypełnić specjalnie przygotowany formularz, w którym będzie mógł umieścić wszelkie skargi oraz zaniedbania komornika podczas wykonywania działań. Taki formularz ma być wypełniany przy egzekucji. Ponadto, znacznie ma się zwiększy  rola ministra sprawiedliwości – będzie posiadał on znacznie większe prawo do kontrolowania oraz nadzoru nad komornikami.

Wreszcie mają zostać doprecyzowane kwestie ruchomości, których prawo do zajęcia nie było do tej pory  dokładnie określone. Do tej pory wciąż  możemy spotykać się z sytuacjami, w której komornik pozbawia dłużnika  ruchomości niezbędnych do codziennej egzystencji, mowa tu np. o lodówce, łóżku czy pralce.

Dla samych komorników ważne będzie na pewno to, że nie będą mogli oni przyjmować spraw spoza swojego rewiru, chyba że nie będą mieli żadnych zaległych spraw przez okres połowy roku.

Piotr Figiel Rzeczoznawca majątkowy
31-234 Kraków
ul. Górnickiego 63
woj. małopolskie
tel. 691 503 203
tel./fax. (12) 415 87 30
email biuro@figielrzeczoznawca.pl