Nowe przepisy urbanistyczno – budowlane cz. 2
Nowe przepisy urbanistyczno budowlane mają uporządkować pewne sporne kwestie dotyczące dużych inwestycji m.in. w spokojnych regionach, w których przeważają domy jednorodzinne. Co więcej mają również uporządkować lokalizacje inwestycyjne.
Uciążliwa i trudna do zaakceptowania budowa niedaleko naszej posiadłości? Duża inwestycja tuż za płotem? Dokuczliwa infrastruktura, która nie pozwala na normalne funkcjonowanie w domu, który został zbudowany w spokojnej i cichej okolicy? Z takimi sytuacjami spotykamy się coraz częściej. Jednak, ministerstwo budownictwa i infrastruktury wychodzi naprzeciw wszystkim poszkodowanym, uzupełniając kodeks urbanistyczno budowlany o kolejne przepisy. O niektórych z niech pisaliśmy w poprzednim artykule.
Przede wszystkim inwestycje zostaną podzielone na kategorie. Będzie brany pod uwagę stopień skomplikowania planowanej inwestycji, jej oddziaływanie na przestrzeń oraz na otoczenie, a także oddziaływanie na środowisko. W sytuacji, kiedy inwestycja będzie oceniania jako kategoria bardzo wysoka, inwestor będzie musiał spełnić znacznie więcej koniecznych warunków.
Wiceminister zapewnia jednak, że wszelkie udogodnienia, które już zostały wprowadzone zwłaszcza dla właścicieli domów jednorodzinnych, będą nadal utrzymane. Chodzi m.in. o brak konieczności zgłaszania budów pewnych niewielkich obiektów, takich jak np. wiat, czy małych przydomowych basenów. Również będziemy mogli nadal bez pozwolenia przebudowywać budynki jednorodzinne mieszkalne.
Kiedy wejdą w życie nowe przepisy? Najprawdopodobniej pierwsze rozwiązania będą wdrażane od stycznia przyszłego roku.