Nowe przepisy urbanistyczno – budowlane cz. 1

clause-684504_960_720

Kodeks urbanistyczno – budowlany został wzbogacony o nowe przepisy, które są korzystne zwłaszcza dla właścicieli domów jednorodzinnych.

Jak twierdzi wiceminister infrastruktury i budownictwa Tomasz Żuchowski, wielu właścicieli domów jednorodzinnych skarżyło się, że w spokojnej okolicy, która wybrali na wybudowanie dla siebie domu, nagle pojawiają się całe duże osiedla lub ogromne inwestycje, które zaburzają ten spokój. Powstają one zarówno na podstawie planu, jak i decyzji o warunkach zabudowy. Nowe przepisy umożliwiają, aby niezadowolony właściciel domu, mógł stać się stroną w postępowaniu.

Ale to nie wszystko. Nowe przepisy kodeksu urbanistyczno– budowlanego sprawiają, że zostaną znacznie ułatwione procedury wznoszenia domów jednorodzinnych o powierzchni do 250 m kw. Jak mówi sam minister: „Zwróciłem się do starostów i prezydentów miast z prośbą, aby przyjrzeli się praktykom interpretowania wszystkich wątpliwości w postępowaniach o pozwolenie na budowę na korzyść inwestorów”. Ponadto, jeżeli właściciel nieruchomości zgadza się na inwestycję w jego sąsiedztwie, bardzo przyspieszy to wydawanie decyzji przez odpowiedni urząd.

Jak można dowiedzieć się z przekazu wiceministra infrastruktury i budownictwa, nowe przepisy będą umożliwiały  uzupełnienie zabudowy nawet w takiej sytuacji, kiedy spotykamy się z barakiem planu zagospodarowania miejscowego. Przy czym należy pamiętać o strefach funkcjonalnych, które gwarantują, że np. w otoczeniu domów jednorodzinnych nie powstanie inwestycja typu stacja paliw.

Nowe przepisy wydzielić  maja sześć równych kategorii inwestycji. Im wyższa kategoria, tym inwestor będzie musiał spełnić więcej warunków.

Piotr Figiel Rzeczoznawca majątkowy
31-234 Kraków
ul. Górnickiego 63
woj. małopolskie
tel. 691 503 203
tel./fax. (12) 415 87 30
email biuro@figielrzeczoznawca.pl