Nowe przepisy o ziemi rolnej i utrudnienia przy podziale majątku

 
clause-192565_960_720

Od 30 kwietnia br., a więc od wejścia w życie przepisów dotyczących ograniczenia obrotu ziemią rolną, dużych utrudnień mogą spodziewać się wszyscy, którzy chcą podzielić majątek, zwłaszcza, jeżeli podział będzie dotyczył nieruchomości rolnych. Na podział majątku będzie potrzebna zgoda Agencji.

Do końca kwietnia rozwodzący się małżonkowie nie za bardzo musieli martwić się o podział majątku – mieli oni zupełną dowolność w rozliczaniu się ze sobą. Od niedawna jest jednak zupełnie inaczej – do zniesienia współwłasności nieruchomości rolnej (która posiada więcej niż 3 tys. mkw.) stosowana jest ustawa rolna art.210 § 2 k.c. Kto nie będzie miał problemów? Wg ustawy, nieruchomość można zbyć wyłącznie rolnikowi, który, jest już właścicielem nieruchomości, a także posiada właściwe wykształcenie (oczywiście obostrzeń jest znacznie więcej). Niestety, w dużej ilości przypadków, współmałżonek, któremu pozostawiana jest nieruchomość  po rozwodzie, nie spełnia tego typu wymagań.  W takim przypadku zaczynają się schody – potrzebna jest bowiem zgoda Agencji Nieruchomości Rolnych.

Wydaje się proste? Niestety  nie jest! 

Teoretycznie uzyskanie zgody od prezesa Agencji Nieruchomości Rolnych wydaje się proste. Jednak, w praktyce wcale tak nie jest – należy bowiem wykazać, że nabycie nieruchomości rolnej przez rolnika indywidualnego, ale też Skarb Państwa, Gminę, czy osobę bliską zbywcy  było zupełnie niemożliwe. Co więcej, nowe przepisy w żaden sposób nie określają, w jaki sposób osoby zainteresowane mają ten fakt udokumentować.

Zdaniem wielu prawników to niedopuszczalne, aby przy podziale majątku dorobkowego stawiać tego typu warunki. Wyrażają oni nadzieję, że już niebawem pojawi się nowelizacja dotycząca tej ustawy.

Piotr Figiel Rzeczoznawca majątkowy
31-234 Kraków
ul. Górnickiego 63
woj. małopolskie
tel. 691 503 203
tel./fax. (12) 415 87 30
email biuro@figielrzeczoznawca.pl