Kupujesz dom lub mieszkanie? Zapoznaj się z tymi dokumentami! Cz. 1.

clause-684504_960_720

Kupno własnego mieszkania lub domu to bardzo ważna decyzja. Zazwyczaj nie podejmujemy jej szybko, jest ona dokładnie przemyślana. Jednakże, mimo to okazuje się często, że pomimo starań, niedokładnie sprawdzamy wszystkie dokumenty, przysparzając sobie tym samym wiele problemów – czasem na wiele lat, a czasem do końca życia.

Kiedy zapada decyzja o zakupie mieszkania lub domu, nasze myśli pochłonięte są szukaniem dobrej lokalizacji, odpowiedniego metrażu, sprawdzamy sąsiedztwo, a także staramy się dostać kredyt na jak najlepszych warunkach. Zapominamy jednak o tym co najważniejsze – o stanie prawnym nieruchomości.

Księga wieczysta. Pierwszym dokumentem w kolejce, który musimy sprawdzić jest księga wieczysta. Dostęp do nich jest absolutnie jasny, a więc bez najmniejszego problemu dowiemy się z nich wszystkiego o położeniu, powierzchni nieruchomości, o poprzednich właścicielach, a także o darowiznach, umowach sprzedaży, wszelkich postanowieniach sądu. Ponadto, znajdują się w niej informacje o obciążeniu lokalu prawami osób trzecich (służebność, użytkowanie, dożywocie) oraz informacje o stanie hipoteki.

Miejscowy Plan Zagospodarowania Przestrzennego – Przeznaczenie – dokument ten da nam ważne informacje na temat przeznaczenia działki, na której leży kupowana przez nas nieruchomość oraz działek sąsiadujących. Informacja ta jest niezwykle istotna! Może okazać się, że tuż obok może powstać duża fabryka lub centrum handlowe, a przecież nie zawsze będzie nam to odpowiadało. Jeżeli konkretna gmina nie posiada planu zagospodarowania przestrzennego, należy poprosić o warunki zabudowy, zwane w skrócie WZ. Dzięki temu uzyskamy informacje na temat możliwości zabudowy i rozbudowy naszej działki. Wgląd do tych dokumentów ma każdy, nawet jeżeli nie jest on jeszcze właścicielem konkretnego gruntu.

Piotr Figiel Rzeczoznawca majątkowy
31-234 Kraków
ul. Górnickiego 63
woj. małopolskie
tel. 691 503 203
tel./fax. (12) 415 87 30
email biuro@figielrzeczoznawca.pl