Kredyt hipoteczny ze stałym oprocentowaniem – cz. 2

clause

W poprzednim artykule pisaliśmy o planowanym wprowadzeniu stałego oprocentowania dotyczącego kredytów hipotecznych. Dziś postaramy się rozszerzyć ten temat o nowe wątki.

Oferta stałego oprocentowania jest – dlaczego zatem jest mało popularna?

Oferta stałego oprocentowania kredytów istnieje na naszym rynku. Jednak, okazuje się, że wcale nie cieszy się ona bardzo dużą popularnością. Czy to znaczy, że Polacy wolą żyć w strachu i nie chcą posiadać stabilności? Niekoniecznie. Przyczyną małego zainteresowania jest krótki czas udzielania gwarancji na stałe oprocentowanie – najdłuższy taki czas to zaledwie 5 lat. Klienci banków wolą zatem wybrać oprocentowanie niskie, zyskując tym samym przynajmniej „jakiś czas” spokoju. Z całą pewnością, gdyby  banki oferowały dłuższy czas na jaki można zaciągać kredyt o oprocentowaniu stałym, zainteresowanie nimi byłoby znacznie większe.

Negatywne skutki

Poczucie bezpieczeństwa i pewności to niewątpliwe zalety stałego oprocentowania. Są jednak również wady. Ustawa o kredycie hipotecznym jasno mówi nam, że klient, który decyduje się na kredyt hipoteczny ze stałą  stopą procentową, nie będzie mógł starać się o zrefinansowanie zobowiązania (jest to możliwe jednak za odpowiednią opłatą). Oczywiście zapis ten jest wyłącznie na korzyść banków i ma on chronić te instytucje przed niekorzystnymi skutkami wcześniejszej spłaty kredytu przed kredytobiorcę.

Jak widać zatem, stałe oprocentowanie ma swoje wady i zalety. Warto śledzić jednak sytuację na rynku, bo być może już wkrótce banki będą oferowały nam stałe oprocentowanie na dłuższy okres.

 

 

Piotr Figiel Rzeczoznawca majątkowy
31-234 Kraków
ul. Górnickiego 63
woj. małopolskie
tel. 691 503 203
tel./fax. (12) 415 87 30
email biuro@figielrzeczoznawca.pl