Katastrofa budowla od strony prawnej cz.1

clause-684504_960_720

Katastrofy budowlane zdarzają się bardzo często. Poszkodowani właściciele jednak nie zawsze zdają sobie sprawę z tego, że uszkodzenia, które ich dotknęły, można właśnie tak zaklasyfikować. Przedstawimy zatem, czym dokładnie są katastrofy budowlane, jak postrzega je prawo.

Zgodnie z ustawą…

Zgodnie z ustawą z dnia 7 lipca 1999 roku o prawie budowlanym, katastrofą budowlaną jest niezamierzone, gwałtowne zniszczenie obiektu budowlanego lub jego części, a także konstrukcyjnych elementów rusztowań, elementów urządzeń formujących, ścianek szczelnych i obudowy wykopów.

Co nie klasyfikuje się jako katastrofa budowlana?

Według ustawy 2 prawo budowlane, katastrofą budowlaną nie jest:

– zniszczenie lub uszkodzenie obiektu budowlanego (lub jego części) wbudowanego w obiekt budowlany,

– zniszczenie lub uszkodzenie urządzeń budowlanych związanych z budynkiem;

– awarie instancji.

Przykład: czy zniszczenie pokrycia dachu w skutek zawalenia się drzewa, można zaklasyfikować jako katastrofę budowlaną?

Jeżeli posiadamy jakikolwiek wątpliwości, czy dane zdarzenie jest katastrofą budowlana, należy sięgnąć do ustawy. W sytuacji, kiedy zwalone drzewo niszczy pokrycie dachu, z całą pewnością mamy do czynienia z katastrofą budowlaną. Nie jest to bowiem ani obiekt budowlany wbudowany w inny obiekt, nie jest to także instancja, ani urządzenie. Dach traktowany jest przez ustawodawcę jako jeden z głównych elementów obiektu budowlanego (obok fundamentów i przegród budowlanych). Dodatkowo, zwalenie się drzewa ma charakter zarówno gwałtowny i niespodziewany, jak i niezamierzony.

Nie zawsze jednak katastrofa i nieszczęście, które nas spotyka, można z taką łatwością zaklasyfikować do katastrof budowlanych. W kolejnym artykule przedstawimy sytuację nie tak jasną…

Piotr Figiel Rzeczoznawca majątkowy
31-234 Kraków
ul. Górnickiego 63
woj. małopolskie
tel. 691 503 203
tel./fax. (12) 415 87 30
email biuro@figielrzeczoznawca.pl