Katastrofa budowla od strony prawnej cz.1
Katastrofy budowlane zdarzają się bardzo często. Poszkodowani właściciele jednak nie zawsze zdają sobie sprawę z tego, że uszkodzenia, które ich dotknęły, można właśnie tak zaklasyfikować. Przedstawimy zatem, czym dokładnie są katastrofy budowlane, jak postrzega je prawo.
Zgodnie z ustawą…
Zgodnie z ustawą z dnia 7 lipca 1999 roku o prawie budowlanym, katastrofą budowlaną jest niezamierzone, gwałtowne zniszczenie obiektu budowlanego lub jego części, a także konstrukcyjnych elementów rusztowań, elementów urządzeń formujących, ścianek szczelnych i obudowy wykopów.
Co nie klasyfikuje się jako katastrofa budowlana?
Według ustawy 2 prawo budowlane, katastrofą budowlaną nie jest:
– zniszczenie lub uszkodzenie obiektu budowlanego (lub jego części) wbudowanego w obiekt budowlany,
– zniszczenie lub uszkodzenie urządzeń budowlanych związanych z budynkiem;
– awarie instancji.
Przykład: czy zniszczenie pokrycia dachu w skutek zawalenia się drzewa, można zaklasyfikować jako katastrofę budowlaną?
Jeżeli posiadamy jakikolwiek wątpliwości, czy dane zdarzenie jest katastrofą budowlana, należy sięgnąć do ustawy. W sytuacji, kiedy zwalone drzewo niszczy pokrycie dachu, z całą pewnością mamy do czynienia z katastrofą budowlaną. Nie jest to bowiem ani obiekt budowlany wbudowany w inny obiekt, nie jest to także instancja, ani urządzenie. Dach traktowany jest przez ustawodawcę jako jeden z głównych elementów obiektu budowlanego (obok fundamentów i przegród budowlanych). Dodatkowo, zwalenie się drzewa ma charakter zarówno gwałtowny i niespodziewany, jak i niezamierzony.
Nie zawsze jednak katastrofa i nieszczęście, które nas spotyka, można z taką łatwością zaklasyfikować do katastrof budowlanych. W kolejnym artykule przedstawimy sytuację nie tak jasną…