Biuro lub sklep – czy mogę w nim zamieszkać? Cz. 1

lady-justice-2388500_960_720

Chciałbyś zamieszkać w miejscu, w którym masz zarejestrowaną działalność gospodarczą? Chcesz przez jakiś czas chociażby zatrzymać się w pomieszczeniu biurowym lub w lokalu sklepowym? Niestety, jeśli to zrobisz, narażony jesteś na różnorodne niedogodności, łącznie z wysoka karą.

Lokal mieszkaniowy a użytkowy to zupełnie coś innego…

Lokal mieszkaniowy i lokal użytkowy to dwie zupełnie inne sprawy. Jeżeli zamienimy sposób ich użytkowania, zgodnie z prawem będzie to potraktowane tak jak samowola budowlana. Ale zacznijmy od początku…

Lokal użytkowy jest lokalem, a więc jednym pomieszczeniem lub kilkoma pomieszczeniami, które nie są lokalami mieszkalnymi, ani tez technicznymi czy gospodarczymi. Najważniejsze jest jednak to, że lokal ten ma spełniać cele do której został przeznaczony.

Z kolei lokal mieszkalny to lokal, który jest  przeznaczony do stałego pobytu w nim ludzi. Lokal taki przystosowany jest do prowadzenia w nim gospodarstwa domowego.

W obydwu przypadkach do lokali mogą przynależeć inne pomieszczenia np. piwnica czy strych, albo komórka. Definicje tych lokali nie różnią się między sobą w jakiś bardzo znaczący sposób, jednak obiekty te muszą spełniać właściwe normy, zgodne z ich przeznaczeniem. Jeżeli jest inaczej – możemy zostać ukarani. Co więcej, nawet jeżeli nie dokonamy „na własną rękę” zmian architektonicznych, to i tak w lokalu użytkowym nie będziemy mogli zamieszkać. Jakie jest zatem rozwiązanie? Jedynym wyjściem staje się zmiana sposobu użytkowania lokalu – krótko mówić – musimy zdecydować, czy lokal ma pozostać użytkowy, czy chcemy zrezygnować z działalności i zamienić go na lokal mieszkalny.

Piotr Figiel Rzeczoznawca majątkowy
31-234 Kraków
ul. Górnickiego 63
woj. małopolskie
tel. 691 503 203
tel./fax. (12) 415 87 30
email biuro@figielrzeczoznawca.pl