Alimenty na małżonka – najważniejsze informacje cz. 1
Po rozwodzie są może zasądzić alimenty na rzecz współmałżonka. To czy alimenty zostaną zasądzone oraz jaką będą miały wysokość zależy m.in. od sytuacji zarówno majątkowej jak i osobistej małżonka ubiegającego się alimenty. Istotny jest również fakt, kto odpowiada za rozpad małżeństwa.
Zaspokojenie potrzeb rodziny a alimenty na współmałżonka
Zupełnie czymś innym jest zaspokajanie potrzeb rodziny, a czymś innym zasądzenie alimentów na małżonka. W przypadku pierwszym współmałżonek po rozwodzie ma obowiązek partycypowania w kosztach związanych z utrzymaniem rodziny. Jeżeli uchyla się on od tego obowiązku, sąd najczęściej nakazuje przekazywanie pewnej, określonej kwoty każdego miesiąca. Natomiast na zasądzenie alimentów na współmałżonka zależne jest od jego sytuacji finansowej i osobistej, a także od osoby odpowiedzialnej za rozpad pożycia małżeńskiego.
Wyłączna wina jednego z małżonków
Jeżeli sąd orzeka rozwód z wyłącznej winy jednego małżonka, natomiast drugi po rozwodzie znajduje się w trudnej sytuacji materialnej, może dojść do konieczności wypłacania alimentów przez jednego z małżonków na rzecz niewinnego. Obowiązek alimentacyjny powstaje w sytuacji kiedy:
– mamy do czynienia z rozwodem z wyłącznej winy jednego z małżonków;
– rozwód sprawia, że małżonkowi niewinnemu znacznie pogorszyła się sytuacja materialna. Należy pamiętać, że pogorszenie się sytuacji materialnej może nastąpić nawet w kilka lat od orzeczenia rozwodu ( art. 60 § 2 k.r.o. )
Wina obojga małżonków lub rozwód bez orzekania o winie
Zdarzają się sytuacje, w których to obydwoje małżonkowie są winni rozpadu lub nie orzekano o winie żadnego z nich. Jeżeli po rozwodzie, któremukolwiek z nich znacznie pogorszy się sytuacja finansowa, może on również ubiegać się o alimenty od swojego byłego już małżonka. (art. 60 § 1 k.r.o.).
Ocena sytuacji finansowej następuje przez porównanie. Nie jest to jednak porównanie sytuacji finansowej małżonków sprzed rozwodu i obecnie, lecz porównanie sytuacji obecnej z sytuacją finansową małżonków w sytuacji, gdyby ich pożycie funkcjonowało prawidłowo.