Biuro lub sklep – czy mogę w nim zamieszkać? Cz. 2 Zmiana sposoby użytkowania

lady-justice-2388500_960_720

Zmiana sposobu użytkowania lokalu została bardzo jasno określona w prawie budowlanym z dnia 7 lipca 1994 roku. Zmiana sposobu użytkowania to każde podjęte działanie, albo również zaniechanie go, które prowadzi do zmiany wymagań jego bezpiecznego użytkowania. Jakie działania kryją się w tym terminie? Otóż chodzi np. o zmianę warunków salinarnych, pożarowych, ale tez o ochronę środowiska. Jeżeli chcemy ustalić, czy doszło do zmiany sposobu użytkowania, musimy dokonać zestawienia przeznaczenia obiektu przed przeróbkami oraz w chwili obecnej.

Konieczne zgłoszenie

Zgłoszenie zmiany sposobu użytkowania lokalu jest koniecznością. Pamiętajmy jednak, że mamy zgłosić zmianę przeznaczenia lokalu, a nie chęć wprowadzenia zmian – np. remontu. Zgłoszenie jest niejako oświadczeniem, w którym musimy dokładnie określi nić dotychczasowy cel użytkowania lokalu, a także jego cel w chwili obecnej, po wprowadzeniu w nim zmian.

Możesz zostać ukarany grzywną

W sytuacji kiedy nastąpi zmiana użytkowania lokalu, ale nie zostanie ona zgłoszona, właściciel takiej nieruchomości może zostać ukarany grzywną. Kto nakłada karę? Kara pochodzi od nadzoru budowlanego, a nałożony mandat wynosi 2 tyś PLN. Oczywiście właściciel nie musi przyjmować mandatu, jednak wtedy sprawa kierowana jest  do sądu.

W razie chęci zmiany sposobu użytkowania należy bardzo dokładnie zapoznać się z obowiązującymi przepisami i postępować zgodnie z nimi. Tylko w takiej sytuacji nie będziemy mieć kłopotu z nadzorem budowlanym i nie będziemy musieli płacić kar, które jak widać wcale nie są niskie.

 

Piotr Figiel Rzeczoznawca majątkowy
31-234 Kraków
ul. Górnickiego 63
woj. małopolskie
tel. 691 503 203
tel./fax. (12) 415 87 30
email biuro@figielrzeczoznawca.pl