Podatek od wynajmu – podatek w współwłasność małżonków

clause-192565_960_720

W poprzednim artykule przedstawiliśmy możliwości co do wyboru podatku od wynajmu. Każdy z nas wynajmujący swoje prywatne mieszkanie ma do wyboru odprowadzanie podatku na zasadach ogólnych, a także podatek zryczałtowany od dochodów. Dziś przyjrzymy się sytuacji, w której właścicielami wynajmowanej nieruchomości są małżonkowie.

Jeżeli małżonkowie posiadają nieruchomość we współwłasności, a tak się najczęściej dzieje, wtedy  obowiązek uiszczenia podatku tworzy się zarówno po stronie jednego jak i drugiego małżonka. Faktu tego nie zmienia nawet sytuacja, w której umowa zostaje podpisana wyłącznie przez jednego ze współmałżonków. Najczęściej odbywa się to w taki sposób, że małżonkowie dzielą się po równo  przychodami z wynajmowanej nieruchomości. Bardzo istotnym faktem jest to, że każdy ze współmałżonków może wybrać inną formę rozliczenia podatku – taką, która jest dla niego korzystniejsza; może zatem rozliczać się na zasadach ogólnych, albo wybrać podatek zryczałtowany od dochodu (pobieranego czynszu).

Jeżeli dwoje małżonków zgadza się co do tego, aby tylko jeden płacił podatek od całości, można o to wnioskować. Należy w takiej sytuacji złożyć odpowiedni wniosek  w urzędzie skarbowym.

Jaką formę rozliczenia wybrać? Oczywiście nie ma na to  pytanie jednej dobrej odpowiedzi dla każdego. Jeżeli chcemy zarabiać na wynajmowaniu nieruchomości na większą skalę będzie dla nas opłacalny jeden rodzaj opodatkowania, jeśli wolimy płacić niższą stawkę, ale naliczaną od całości przychodu, korzystniejsza będzie inna forma.  Najrozsądniej wykonać symulację na dwa sposoby i przekonać się, który na dłuższą metę będzie dla nas bardziej korzystny.

Piotr Figiel Rzeczoznawca majątkowy
31-234 Kraków
ul. Górnickiego 63
woj. małopolskie
tel. 691 503 203
tel./fax. (12) 415 87 30
email biuro@figielrzeczoznawca.pl