Nowe przepisy urbanistyczno – budowlane cz. 1
Kodeks urbanistyczno – budowlany został wzbogacony o nowe przepisy, które są korzystne zwłaszcza dla właścicieli domów jednorodzinnych.
Jak twierdzi wiceminister infrastruktury i budownictwa Tomasz Żuchowski, wielu właścicieli domów jednorodzinnych skarżyło się, że w spokojnej okolicy, która wybrali na wybudowanie dla siebie domu, nagle pojawiają się całe duże osiedla lub ogromne inwestycje, które zaburzają ten spokój. Powstają one zarówno na podstawie planu, jak i decyzji o warunkach zabudowy. Nowe przepisy umożliwiają, aby niezadowolony właściciel domu, mógł stać się stroną w postępowaniu.
Ale to nie wszystko. Nowe przepisy kodeksu urbanistyczno– budowlanego sprawiają, że zostaną znacznie ułatwione procedury wznoszenia domów jednorodzinnych o powierzchni do 250 m kw. Jak mówi sam minister: „Zwróciłem się do starostów i prezydentów miast z prośbą, aby przyjrzeli się praktykom interpretowania wszystkich wątpliwości w postępowaniach o pozwolenie na budowę na korzyść inwestorów”. Ponadto, jeżeli właściciel nieruchomości zgadza się na inwestycję w jego sąsiedztwie, bardzo przyspieszy to wydawanie decyzji przez odpowiedni urząd.
Jak można dowiedzieć się z przekazu wiceministra infrastruktury i budownictwa, nowe przepisy będą umożliwiały uzupełnienie zabudowy nawet w takiej sytuacji, kiedy spotykamy się z barakiem planu zagospodarowania miejscowego. Przy czym należy pamiętać o strefach funkcjonalnych, które gwarantują, że np. w otoczeniu domów jednorodzinnych nie powstanie inwestycja typu stacja paliw.
Nowe przepisy wydzielić maja sześć równych kategorii inwestycji. Im wyższa kategoria, tym inwestor będzie musiał spełnić więcej warunków.