Zmiany, które skomplikują życie deweloperów

clause-218536__180

Prawdopodobnie jeszcze w tym roku wejdą w życie nowe przepisy w zakresie prawa o warunkach technicznych budynków wielorodzinnych. Zmiany, które szykuje Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa, mogą wiele namieszać i skomplikować w planach developerów.

Jeżeli nowe przepisy wejdą w życie, deweloperzy będą musieli dopasować swoje działania do nowych wymogów względem budowy kawalerek. W projekcie aktualizacji pojawiły się zapisy, które traktują zarówno o wielkości pomieszczeń oraz o wykorzystywaniu tylko jednego rodzaju kuchenek.

Po pierwsze elektryczność, po drugie większa przestrzeń

Nowe kawalerki zostaną dopuszczone, jeżeli aneks kuchenny będzie wyposażony w kuchenkę elektryczną, a także odpowiednią wentylację. Do nowych mieszkań nie będzie można wsławiać kuchenek gazowych. Ponadto zmienione mają zostać minimalne  wymiary pomieszczeń – nie tylko w mieszkaniach jednopokojowych, ale również w wielopokojowych. Jeżeli pokój wyposażony jest w aneks kuchenny, jego wielkość nie może być mniejsza niż 18 m kw.

Nie jest to oczywiście dobra informacja dla deweloperów – dla wielu z nich oznacza to wprowadzanie zmian projektów tych kawalerek, których powstanie zaplanowane jest w najbliższych latach.

Piotr Figiel Rzeczoznawca majątkowy
31-234 Kraków
ul. Górnickiego 63
woj. małopolskie
tel. 691 503 203
tel./fax. (12) 415 87 30
email biuro@figielrzeczoznawca.pl