Sprzedaż mieszkania z kredytem

clause-684504_960_720

Właściciel posiadający mieszkanie zakupione na kredyt, może je w każdej chwili sprzedać. Nie jest  to niczym dziwnym, jednak wiele osób będących w takiej sytuacji błędnie zakłada, że musi poczekać do końca płaty kredytu, aby móc wystawić swoją nieruchomość na sprzedaż.

Oczywiście najlepszym rozwiązaniem jest spłata kredytu. W takiej sytuacji wiele problemów zostanie wyeliminować – tak, bo problemy ze sprzedażą mieszkania z kredytem są większe, jednak sprzedaż takiego mieszkania, nie jest niemożliwa! Nie zawsze jednak możemy spłacić kredyt natychmiast, a nawet jeżeli taka ewentualność istnieje, nie zawsze jest opłacalna ze względów finansowych. Dlaczego? Ponieważ wiele banków wymaga dodatkowej prowizji za przedwczesną spłatę zadłużenia. Dodajmy, ze prowizja ta wcale nie jest mała!

Drugim rozwiązaniem w tego typu sytuacji, jest znalezienie kupca na mieszkanie, który będzie mógł zapłacić za nie gotówką. Rodzime banki zgadzają się na to, aby mieszkanie zostało sprzedane, a kredyt uregulowany z pieniędzy pochodzących od nowego nabywcy mieszkania.

Trzecie rozwiązanie polega na tym, że kupujący zaciąga kredyt na mieszkanie. Wtedy formalności do wypełniania jest najwięcej. Rozwiązanie to jest kłopotliwe dla wszystkich stron – zarówno dla kupującego, sprzedającego jak i dla banku. Nie jest to jednak niemożliwe. Przy dobrej woli wszystkich ze stron i bez zbędnego pospiechu, transakcja może zostać sfinalizowana z sukcesem dla wszystkich!

Wybierając wariant trzeci, właściciel mieszkania musi pamiętać o zgromadzeniu odpowiednich dokumentów. Mowa tutaj między innymi o deklaracji o aktualnym stanie zadłużenia wraz z potwierdzonym kontem do wpłaty, a także oświadczenia banku dotyczącym usunięcia wpisu z księgi wieczystej po otrzymaniu gotówki.

Pomimo iż sprzedaż mieszkania z kredytem jest trudna i uciążliwa, warto pamiętać, że taka ewentualność istnieje i warto z niej korzystać, jeśli masz taką potrzebę.

W sytuacji kiedy potrzebowaliby Państwo wyceny – służę profesjonalną pomocą.

Piotr Figiel Rzeczoznawca majątkowy
31-234 Kraków
ul. Górnickiego 63
woj. małopolskie
tel. 691 503 203
tel./fax. (12) 415 87 30
email biuro@figielrzeczoznawca.pl