Sprzedaż mieszkania kupionego na kredyt

hand-982064_960_720

Zdarza się, że  nasze wymarzone mieszkanie, na które wzięliśmy kredyt, musi zostać sprzedane. Bardzo rzadko jest tak, że mieszkania kupowane są przez Polaków w całości za gotówkę – najczęściej pieniądze pochodzą z kredytu hipotecznego. W sytuacji, kiedy mieszkanie, które jeszcze spłacamy, chcemy sprzedać  mogą pojawić się pewne nieoczekiwane problemy.

Kłopoty finansowe, zmiana pracy, konieczność przeprowadzki, rozstania partnerów – jest naprawdę bardzo dużo powodów, dla których chcemy szybko sprzedać mieszkanie,  które zostało kupione na kredyt. Niestety, często pojawiają się problemy dotyczące spłaty długu. Rozwiązaniem, które przychodzi nam do głowy na samym początku i wydaje się nam najbardziej rozsądne, to spłacenie naszego kredytu natychmiast i w całości po dokonaniu transakcji sprzedaży. Czy to jednak na pewno dobry pomysł?

Szybka spłata zadłużenia może wydawać się dobrym pomysłem, ale nie zawsze. Problemem mogą być obciążenia spowodowane zbyt szybka spłatą długu. Niestety, niektóre z banków stosują tę metodę, a wysokość takiej opłaty może wynosić aż 5 %. Oczywiście  nie każdy bank nalicza tego typu  dodatkowe koszty. Jednak, w sytuacji kiedy podpisałeś taką właśnie umowę ze swoim bankiem, korzystnym rozwiązaniem będzie nie spłacanie długu od razu, ale dopiero po upływie wyznaczonego w umowie terminu. Po uiszczeniu całej kwoty bank wykreśla hipotekę z ksiąg wieczystych.

Jeżeli nie zdecydujemy się na spłacenie długu od razu, ale chcemy kupić kolejne mieszkanie np. w innym mieście. Stajemy przed kolejnym wyzwaniem.  Zaciągnięcie kolejnego kredytu wcale nie jest proste i potrzebny jest czas na porozumienie się banków – obecnego, w którym staramy się o kredyt oraz tego, w którym kredyt już zaciągnęliśmy.

W tym roku mamy do czynienia ze zmianami przepisów dotyczących  możliwości szybszego spłacenia kredytu.  Z całą pewnością jednak trzeba być niezwykle ostrożnym i wszystkie decyzje podejmować dopiero po sprawdzeniu wszelkich informacji oraz dokumentów.

 

Piotr Figiel Rzeczoznawca majątkowy
31-234 Kraków
ul. Górnickiego 63
woj. małopolskie
tel. 691 503 203
tel./fax. (12) 415 87 30
email biuro@figielrzeczoznawca.pl