Sprzedaż firmowych długów – o czym należy pamiętać? Cz. 2

contract-1229857_960_720

W ostatnim artykule rozpoczęliśmy rozważania na temat sprzedaży firmowych długów. Dziś nadal pozostaniemy w tym temacie. Niestety, sytuacje w których przedsiębiorcy są pokrzywdzenie poprzez niepłacenie należności w terminie nie nalezą do rzadkości. Temat ten wiec interesuje spora liczbę naszych czytelników. Zatem, przyjrzyjmy się dziś kolejnym krokom, które warto wykonać w sytuacji, kiedy nie dostajemy naszych należ nożności w terminie.

Jeżeli rozmowy z dłużnikiem nie pomogą i jeżeli nic nie wskórają wezwania do zapłaty, kolejnym krokiem może być skierowanie sprawy do sądu. Dzięki temu, sprawa będzie mogła zostać skierowana do egzekucji komorniczej. Wielu przedsiębiorców korzysta z pomocy radcy prawnego lub adwokata. Często zdarza się jednak, że  właściciel firmy nie współpracuje z żadną kancelarią, nie ma tez pracownika, który umiałby się zająć tą sprawą i nie stać go na tego typu działania, decyduje się na  powierzenie swojego problemu  podmiotom wyspecjalizowanym w odzyskiwaniu należności.

Windykacja

Na naszym rynku pojawiło się wiele firm specjalizujących się w odzyskiwaniu długów. Działają one jednak na różnych zasadach. Najczęściej do wyboru mamy podpisanie umowy o świadczenie usługi lub umowy o cesji wierzytelności. Znacznie bezpieczniejsza jest opcja pierwsza. W niej, zlecamy wyłącznie wyegzekwowanie długów – odzyskane długo wracają do nas,  a firma egzekucyjna dostaje  odpowiedni procent od odzyskanej wartości wierzytelności.  Jeżeli natomiast podpiszemy cesje wierzytelności, prawo do niech zostanie przeniesione na windykatora. Jest to zgodne z prawem –  reguluje to art. 509 Kodeksu cywilnego. W tym przypadku należy pamiętać, że z wierzytelnością przechodzą na indykatora również wszelkie inne należności, takie jak zaległe odsetki. Pierwotny właściciel wierzytelności dostaje od windykatora wyłącznie wynagrodzenie, które zostało wcześniej ustalone i znajduje się w sporządzonej umowie. Jak widać zatem,  druga z możliwości jest mniej korzystna.  Stosuje się ją jednak często wtedy, gdy  przedsiębiorca chce jak najszybciej odzyskać chociaż część swojego długu.

 

Piotr Figiel Rzeczoznawca majątkowy
31-234 Kraków
ul. Górnickiego 63
woj. małopolskie
tel. 691 503 203
tel./fax. (12) 415 87 30
email biuro@figielrzeczoznawca.pl