Planujesz budowę domu? Sprawdź czy działka graniczy z działką zabudowaną

hourglass-620397_960_720

W życie ma wejść nowelizacja ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym. Niestety, wiele ona zmieni, zarówno u osób prywatnych, które planowały podjęcie budowy domu, oraz u  przedsiębiorców i deweloperów. Dlaczego? Ponieważ ustawa przewiduje, że wybudowanie  domu jednorodzinnego lub wielorodzinnego będzie nie możliwe w sytuacji, kiedy nasza działka nie będzie graniczyła z inna, która jest już zagospodarowana.

Obecnie, aby zbudować własny dom, konieczny jest plan zagospodarowania przestrzennego. Plany takie  obejmują jednak  zaledwie 30 procent naszego kraju. Wiele osób musi się zatem starać o uzyskanie odpowiedniej decyzji o warunkach zabudowy. Nazywa się to powszechnie ‘wuzetką’. Do tej pory wydawało się ją nawet w sytuacji, kiedy wokół były działki niezabudowane. Jeżeli nowelizacja wejdzie w życie, pozwolenia na budowę nie będą wydawane tym osobom, których działki nie graniczą z działkami zabudowanymi.

Oczywiście dla wielu nie jest to dobra informacja. Ubolewają przede wszystkim więksi inwestorzy, chociaż problem mają również osoby prywatne, które posiadają działkę, wokół której są inne, niezabudowane tereny.  Na działce takiej nie będzie można wybudować domu, ale to nie wszystko – bardzo trudno będzie sprzedać taką działkę.

Wszystko jednak wskazuje na to, że nowelizacja zostanie wprowadzona w życie, pomimo iż utrudni ona wielu z nas życie. Jej twórcy  są zgodni co do tego, że wprowadzenie jej zapewni ład przestrzenny i architektoniczny. Zgodnie z nowelizacja ustawy, nie będziemy mogli zbudować domu na działce, która ni graniczy co najmniej z jedną działką zabudowaną.

„Dziennik Gazeta Prawna donosi: „Jeśli więc sąsiedzi jeszcze się nie pobudowali, to i my nie będziemy mogli. To samo dotyczy działek graniczących z drogami, parkami, lasami czy nieużytkami. Jeśli choć jeden bok naszego terenu o długości co najmniej 4 m nie graniczy bezpośrednio z zabudowaną już działką, nie będzie szans, by móc się na nim pobudować”

Piotr Figiel Rzeczoznawca majątkowy
31-234 Kraków
ul. Górnickiego 63
woj. małopolskie
tel. 691 503 203
tel./fax. (12) 415 87 30
email biuro@figielrzeczoznawca.pl