Ogródek działkowy a prawo do działki cz. 1

clause

Ogródki działkowe dla wielu osób są naprawdę bardzo ważnym miejscem. Są one namiastką wsi i natury oraz spokoju. Obcowanie z przyrodą, nawet na bardzo małej powierzchni, niektórym zapewnia naprawdę wiele radości. Ogródki działkowe można dzierżawić na cztery różne sposoby.

W Dzisiejszym artykule przedstawimy Państwu wszystkie możliwości, dzięki którym można otrzymać prawo do użytkowania działki  na terenie ogródków działkowych. Bez względu na to, którą z możliwości wybierzemy, koniecznie należy przygotować odpowiednie dokumenty oraz dopilnować terminów. O wszystkim tym napiszemy w niniejszym artykule.

 Sposoby na dzierżawę działki:

1.Przeniesienie prawa przez działkowca na inną osobę sporządzając odpowiednią umowę.

2. Dzierżawa działki od stowarzyszenia działkowiczów (ogrodowego), o ile stowarzyszenia wolną działkę posiada.

3. Dzierżawa działki na drodze umowy sporządzonej z zarządem działki (jeśli powstaje nowy ogród działkowy).

4. Oświadczenie  o prawie do działki po zmarłym współmałżonku.

1.Przeniesienie prawa przez działkowca na inną osobę sporządzając odpowiednią umowę.

Przeniesienie prawa przez działkowca na inną osobę sporządzając odpowiednią umowę jest możliwe dzięki  ustawie o rodzinnych ogrodach działkowych art.. 41. Ust. 1, która mówi, że „Działkowiec w drodze umowy może przenieść prawa i obowiązki wynikające z prawa do działki na rzecz pełnoletniej osoby fizycznej (przeniesienie praw do działki). Umowę zawiera się w formie pisemnej z podpisami notarialnie poświadczonymi.”

Teoretycznie ten sposób okazuje się najprostszym z możliwych (a na pewno często spotykanym), jednak w praktyce osoba uzyskująca prawa do ogródka działkowego, musi  złożyć pisemny wniosek do  stowarzyszenia ogrodowego. To z kolei ma 2 miesiące na rozstrzygnięcie tego wniosku. Może okazać się, że decyzja będzie odmowna, jednak tylko wtedy, gdy będą ku temu bardzo ważne okoliczności.

W umowie o przeniesienie praw na inną osobę powinna zostać zawarta kwota będąca wynagrodzeniem za znajdujące się na działce narzędzia czy też obiekty.

Piotr Figiel Rzeczoznawca majątkowy
31-234 Kraków
ul. Górnickiego 63
woj. małopolskie
tel. 691 503 203
tel./fax. (12) 415 87 30
email biuro@figielrzeczoznawca.pl