O tym co naprawdę ważne – rzecz o terminach

hourglass-620397_960_720

Jeżeli chodzi o prawo, dotrzymywanie terminów jest niezwykle ważne. W tym artykule przedstawimy kilka ważnych informacji na temat terminów, ograniczając się jednak do prawa spadkowego, w obrębie którego od pewnego czasu się poruszamy.

Kiedy terminy są nie ważne?

Oczywiście zdarzają się sytuacje, w których terminy są zupełnie nieważne. Jednak – nie ma ich wiele. Najbardziej charakterystyczny może być przykład wystąpienia o stwierdzenie nabycia spadku, które może odbyć się w dowolnym okresie po śmieci spadkodawcy. Jednak, w większości przypadków, po upłynięciu określonych terminów nie da się już nic zrobić, nawet jeżeli prawda leży po naszej stronie.

Kiedy terminy są ważne?

  1. Uznanie spadkobiercy za niegodnego. Żądanie dotyczące uznania spadkobiercy za niegodnego może leżeć w interesie wielu osób. Kiedy można wysunąć taki wniosek? Jak podaje art. 929 k.c., w ciągu roku od dnia w którym dowiedzieliśmy się o tym iż spadkobierca jest niegodny, ale też nie później niż przed upływem trzech lat od otwarcia spadku.
  2. Wyłącznie małżonka z dziedziczenia. Zgodnie  z art. 940 k.c. termin  do wytoczenia powództwa wynosi pół roku od momentu, w którym spadkobierca dowiedział się o otwarciu spadku. Jednak nie może zostać przekroczony rok od jego otwarcia.
  3. Roszczenia: uprawnionego z tytułu zachowku oraz spadkobierców związku ze zmniejszeniem zapisów zwykłych i poleceń. Jak wskazuje art. 1007 k. c. w tym przypadku nie może upłynąć więcej, aniżeli pięć lat od dnia otwarcia testamentu. Podobny okres czasu (do pięciu lat) dotyczy również wszystkich roszczeń przeciwko osobom zobowiązanych do uzupełnienia zachowku.
  4. Przyjęcia lub odrzucenie spadku. Zgodnie z art. 1015 k.c. wniosek o odrzucenie lub przyjecie spadku może być złożony w ciągu 6 miesięcy od dnia, w którym dowiedział się o tym, że jest do niego powołany.

Oczywiście, to nie wszystkie terminy, których musimy przestrzegać, jednak z pewnością jedne z najważniejszych. Jeżeli kiedykolwiek będziesz miał wątpliwości co do terminów, zawsze zasięgnij rady profesjonalisty.

Piotr Figiel Rzeczoznawca majątkowy
31-234 Kraków
ul. Górnickiego 63
woj. małopolskie
tel. 691 503 203
tel./fax. (12) 415 87 30
email biuro@figielrzeczoznawca.pl