Najlepsza oferta kredytu hipotecznego – cz. 1

money-1017463__340

Nadal pozostaniemy przy  zagadnieniu, które związane jest z kredytami hipotecznymi. Tym razem jednak zastanowimy się, w jaki sposób wybrać najlepszą ofertę kredytową? Na co zwracać uwagę? Dowiemy  się jakie są koszty kredytów i w jaki sposób je porównywać?

Przede wszystkim, jeszcze przed rozpoczęciem poszukiwań, należy zadać sobie pewne pytania. Musimy widzieć, na jakim kredycie nam zależy, czy na pewno będziemy szukali kredytu, który posiada  najniższą marżę? Czy jesteśmy pewni, że kredyt z najniższa marżą na pewno będzie dla nas najlepszy? Dopiero znajdą odpowiedzi na te pytania, można zacząć przeglądać oferty  kredytów  hipotecznych i zająć się porównywaniem rankingów. Warto pamiętać, że dobry kredyt to nie taki, który ma najniższą marżę, to nie taki, który zachwalają przyjaciele lub ktoś z rodziny, ale to taki, który jest idealnie dopasowany do twoich możliwości i do Twoich potrzeb.

Koszty kredytu, w tym koszty marży

Decydując się na kredyt hipoteczny musimy rozpatrzyć wszystkie jego koszty – to bardzo ważne. Warto zauważyć, że zazwyczaj część kosztów wyrażona jest procentowo, a część wyrażona jest w złotówkach. Jeżeli chcemy porównać wszystkie oferty, koniecznie należy wszystkie wartości procentowe sprowadzić do wartości w złotówkach, aby mieć pełen i jasny obraz sytuacji.  Innym rozwiązaniem, również dobrym jeżeli chodzi o wybranie najodpowiedniejszego dla nas kredytu, jest wyliczenie rzeczywistej rocznej stopy oprocentowania dla każdej oferty kredytowej.

Każdy biorący kredyt hipoteczny spotka się z kosztem odsetkowym. Czym on jest? Jest to marża plus oprocentowanie kredytu. Im oprocentowanie jest wyższe, tym wyższa jest rata kredytu, ale jednocześnie znacznie niższy jest koszt odsetkowy. Jaki powinien być wniosek – że nie zawsze najbardziej opłacalną formą są  najniższe raty kredytu.

Piotr Figiel Rzeczoznawca majątkowy
31-234 Kraków
ul. Górnickiego 63
woj. małopolskie
tel. 691 503 203
tel./fax. (12) 415 87 30
email biuro@figielrzeczoznawca.pl