Najem instytucjonalny – wszystko na jego temat cz.2

to

W ostatnim artykule przybliżyliśmy nieco informacji związanych z najmem instytucjonalnym, a wiec stosunkowo nowym rodzajem najmu na naszym rynku. Skupiliśmy się przede wszystkim na samym pojęciu wynajmu instytucjonalnego, ale również na zagadnieniach związanych z najmem takiego lokalu, a także ze wskazaniem lokalu. W tym artykule skupimy się przede wszystkim na usunięciu lokatora oraz na kosztach.

Usunięcie

Konieczność usunięcia lokatora z lokalu nigdy nie jest miłym zadaniem i często wiąże się niestety z długotrwałymi działaniami. Jeżeli dochodzi do sytuacji, w której  najemca nie chce opuścić lokalu, np. kiedy umowa wygasła, wtedy wynajmujący powinien wykonać kilka ważnych kroków.

Po pierwsze, należy sporządzić pismo, w którym będziemy  żądać opuszczenia lokalu przez najemcę.

Po drugie, jeżeli pismo to nie zadziała i nie będzie żadnego odzewu ze strony najemcy, wynajmujący powinien zwrócić się o pomoc do sądu. Sąd może wydać  oświadczenie o egzekucji.

Po trzecie, kiedy już wynajmujący otrzyma oświadczenie, będzie mógł zgłosić się z nim do komornika, który przystąpi do odpowiednich czynności prawnych.

A co z kosztami? Czy najem instytucjonalny jest opłacalny? Z pewnością jest to opłacalna forma najmu, przede  wszystkim dla najemcy. Dlaczego? Ponieważ najemca może być pewny, że pobrana od niego kaucja nie będzie wyższa niż trzykrotność miesięcznego czynszu.

Piotr Figiel Rzeczoznawca majątkowy
31-234 Kraków
ul. Górnickiego 63
woj. małopolskie
tel. 691 503 203
tel./fax. (12) 415 87 30
email biuro@figielrzeczoznawca.pl