Minimalny wkład własny – wkład własny 2017. Część druga – wkład własny 2017

 hand-982064_960_720

Do wyliczenia minimalnego wkładu własnego potrzebna jest zarówno wartość rynkowa jak i wartość transakcyjna nieruchomości, którą chcemy zakupić. Te zagadnienia przybliż szyliśmy w poprzednim artykule. Dziś zajmiemy się wkładem własnym.

Wkład własny od roku 2017 wynosi 20% całkowitych kosztów inwestycji.  Jest to decyzja zgodna z zapisem Rekomendacji S Komisji Nadzoru Finansowego ze stycznia bieżącego roku. Warto jednak pamiętać o tym, że minimalny udział wkładu własnego może zostać pomniejszony do 10%. Kiedy jest to możliwe? Wiele zależy od banku, jeśli przyjmie on zabezpieczenia w postaci aktywów, albo też ubezpieczenia (nww).

Jak liczony jest minimalny wkład własny? Otóż,  wiele osób myli się twierdząc, że jest on obliczamy od wartości nieruchomości. Wkład własny liczony jest na podstawie  LTC, a więc od  całkowitych kosztów transakcji.  Musimy brać to pod uwagę, zwłaszcza w sytuacji, kiedy  wartość zabezpieczenia a koszt inwestycji znacznie się od siebie różnią.

Wartość rynkowa wyższa od transakcyjnej  

Cena transakcyjna zazwyczaj oceniania jest niżej niż wartość nieruchomości. Najczęściej różnice te określane są w kilku tysiącach PLN. Może jednak zdarzyć się, że nieruchomość zostanie nabyta po bardzo atrakcyjnej cenie.

Wartość rynkowa niższa od transakcyjnej

Jest to przypadek bardzo rzadki, jednak możliwy, kiedy wycena nieruchomości wskaże kwotę nieco niższą niż ta transakcyjna. W takiej sytuacji, bank będzie opierał się na niższej wartości, a więc równocześnie wkład własny się zwiększy.

Najlepiej byłoby dla wnioskującego, aby wartość transakcyjna była bardzo zbliżona do oszacowanej wartości mieszkania.

Piotr Figiel Rzeczoznawca majątkowy
31-234 Kraków
ul. Górnickiego 63
woj. małopolskie
tel. 691 503 203
tel./fax. (12) 415 87 30
email biuro@figielrzeczoznawca.pl