Mieszkanie komunalne – kto ma na nie szanse? Cz.2.

icon-1243674__180

W ostatnim artykule przybliżyliśmy zagadnienie związane z lokalami komunalnymi. Dziś opowiemy o nich nieco więcej, zwłaszcza o zasadach i kryteriach, którymi kierują się  gminy przy udzielaniu tego typu pomocy. W poniższym artykule przedstawimy również informacje związane z kaucją, obowiązkami wynajmującego tego typu lokal a także przedstawimy podstawę prawną.

Kryteria przydzielania lokali socjalnych są często inne w różnych gminach. Jednak  zawsze bierze się pod uwagę sytuację finansowa osoby bądź rodziny, a także jej możliwości mieszkaniowe. Jeżeli osoba taka faktycznie nie ma gdzie zamieszkać,  np. nie posiada najbliższej rodziny, która mogłaby jej zapewnić dach nad głową – uzyskuje pierwszeństwo. W  uprzywilejowanej sytuacji są również  rodziny z dziećmi – wydaje się to jak najbardziej oczywiste i uzasadnione.

Kaucja

Kaucja jest konieczna. Zostaje ona wpłacona na rzecz wynajmującego, a zatem gminy. Nie może ona przekroczyć wartości szacowanej na 12 krotność miesięcznego czynszu za lokal. Oczywiście, kaucja ta podlega zwrotowi. Jest ona oddawana do miesiąca po opuszczeniu przez najemcę wynajmowanego lokalu.

Obowiązki gminy

Ważnym obowiązkiem gminy jest zapewnienie najemcy godnych i bezpiecznych warunków. A zatem lokal powinien zostać dobrze sprawdzony i przygotowany przez gminę. Wszystkie znajdujące się w mieszkaniu instalacje oraz urządzenia powinny działać. Najemca powinien mieć możliwość bezproblemowego korzystania z wody, paliw gazowych oraz ciekłych, energii elektrycznej, windy, ciepła, a także innych urządzeń, które są na wyposażeniu lokalu.

Jeżeli znalazłeś się w trudnej sytuacji i potrzebujesz pomocy mieszkaniowej, koniecznie zgłoś się do swojej gminy. Być może będzie ona dysponowała wolnym mieszkaniem. Jeżeli nie, powinieneś zapisać się w kolejce. Warto pamiętać o bardzo dokładnym i starannym uzasadnieniu wniosku o lokal komunalny.

Podstawą prawną jest ustawa z roku 2001 z 21 czerwca o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy oraz o zmianie Kodeksu cywilnego.

Piotr Figiel Rzeczoznawca majątkowy
31-234 Kraków
ul. Górnickiego 63
woj. małopolskie
tel. 691 503 203
tel./fax. (12) 415 87 30
email biuro@figielrzeczoznawca.pl