Bezpieczny zakup mieszkania z rynku wtórnego

dark-690709_960_720

Planujesz zakup mieszkania z rynku wtórnego? Zazwyczaj są one tańsze niż mieszkania nowe, dlatego możemy pozwolić sobie na wybór lepszej lokalizacji. Jednak, jak zawsze mogą czyhać na nas pewne pułapki. Kupując mieszkanie zawsze warto być czujnym i pamiętać o ważnych kwestiach.

Po pierwsze, kwestie prawne. Co powinniśmy sprawdzić, jeśli chcemy kupić mieszkanie? Przede wszystkim księgę wieczystą. To w niej znajdują się wszelkie bardzo ważne informacje, dotyczące właściciela nieruchomości. Sprawdzać dział IV księgi wieczystej dowiemy się, czy nie została ona obciążona hipoteką. Oczywiście, jeśli mieszkanie jest obciążone kredytem, nie oznacza to, że nie można go zakupić – po prostu wymaga się wtedy wdrożenia innych formalności.  Bardzo istotne jest sprawdzenie, cz osoba, które przekazujemy pieniądze za mieszkanie, na pewno jest jego właścicielem.

Po drugie, stan techniczny. Przeglądając ogłoszenia nieruchomości, zdjęcia zazwyczaj wyglądają bardzo korzystnie. Nie zawsze jednak odzwierciedlają one faktyczny stan lokalu. Koniecznie należy  zwrócić uwagę na szczelność okien oraz  sprawność wszystkich  instalacji, a więc: instalacji wodno kanalizacyjnej, elektrycznej oraz instalacji gazowej. Z całą pewnością należy przyjrzeć się temu jak wyglądają ściany. Jeżeli mieszkanie jest umeblowane, również powinniśmy się przyjrzeć całemu wyposażeniu. Jeżeli stan mieszkania nie  jest zbyt dobry i konieczny będzie remont, należy policzyć ile będzie kosztował. W ten sposób być może uda nam się wynegocjować lepszą cenę za mieszkanie.

Po trzecie, finansowanie. Kupując mieszkanie powinniśmy zadbać o naszą zdolność kredytową. Aby uzyskać zadowalający nas kredyt, dobrze jest wcześniej zaciągnąć pożyczkę, nawet niewielką i spłacić ja w terminie. Dzięki temu staniemy się wiarygodnymi partnerami w oczach banku, który chętniej udzieli nam dofinansowania. Ponadto, dobrze jest sprawdzić, czy nie kwalifikujemy się do jednego z popularnych programów mieszkaniowych, np. Mieszkanie dla Młodych, czy Mieszkanie Plus. W ten sposób możemy zyskać nawet kilkanaście lub kilkadziesiąt tysięcy.

Piotr Figiel Rzeczoznawca majątkowy
31-234 Kraków
ul. Górnickiego 63
woj. małopolskie
tel. 691 503 203
tel./fax. (12) 415 87 30
email biuro@figielrzeczoznawca.pl